Przepiękne zabytki w Lublinie – na co warto zwrócić szczególnie uwagę?

Przepiękne zabytki Lublina Przepiękne zabytki Lublina

Lublin leży na Wyżynie Lubelskiej,  bywa nazywany stolicą wschodniej Polski, a przez wielu uważany jest za najlepiej rozwijające się polskie miasto na prawej stronie Wisły. Jednak tym, co przyciąga tutaj turystów nie są nowoczesne konstrukcje czy nowe budynki akademickie, ale piękne i stare zabytki. Miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów jest Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest to duży skansen, który znajduje się na terenie dawnego majątku Sławin. Jest to jedno z największych polskich muzeów na otwartym powietrzu.

Można tu zobaczyć zbiory związane z dawnym życiem miasteczek i wsi na ziemi lubelskiej. Organizowane są tu także liczne wystawy, odczyty i spotkania, podczas których dowiedzieć się można wielu ciekawostek na temat dawnych czasów.

 

Muzeum na Majdanku oraz Lubelska Trasa Podziemna

 

Innym muzeum, jednak o zdecydowanie tragiczniejszej historii, jest Muzeum na Majdanku. Znajduje się ono na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Obecnie oglądać tu można zbiory związane z więźniami tutejszego obozu, a w jednym z dawnych baraków znajduje się także multimedialna wystawa. Ciekawym miejscem do odwiedzenia w Lublinie jest także Lubelska Trasa Podziemna. Jest to trasa turystyczna o długości ponad 300 metrów, która biegnie m. in. pod miejskim rynkiem oraz niektórymi kamienicami. Na trasie można zobaczyć m. in. makiety przedstawiające rozwój miasta na przestrzeni dziejów. To, co jest nad trasą, również warte jest wspomnienia. Na tutejszym rynku znajduje się kilkanaście pięknych kamienic, m. in. Kamienica Klonowica oraz.

 

Zobacz mapę Lublina online

 

Teatr Stary i Zamek Lubelski to podstawowe obiekty historyczne

 

W okolicy znajduje się m. in. także Teatr Stary, będący jednym z pierwszych teatrów w Polsce. Dzisiaj odbywają się tutaj liczne koncerty oraz spotkania z autorami i wydarzenia dla dzieci. Jednym z symboli miasta jest natomiast Zamek Lubelski. Obiekt o znaczeniu obronnym na jego miejscu istniał prawdopodobnie już w VI stuleciu. Obecna konstrukcja powstała natomiast na początku XIV stulecia, aczkolwiek niewiele się z tamtych czasów zachowało do dzisiaj. W latach późniejszych obiekt przechodził liczne przebudowy i dzisiaj jest jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście.

 

Jak widać, zabytki w Lublinie można podziwiać na każdym kroku. Nie sposób zobaczyć wszystkich, gdy jesteśmy tu jedynie przejazdem – koniecznie więc powinniśmy pomyśleć wcześniej o tym, by zostać tu na dłużej i czym prędzej zarezerwować dla siebie noclegi. Lublin może się poszczycić bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową, gdzie można wybierać miejsca w różnych lokalizacjach i różnych zakresach cenowych. Chętnie ugości każdego, kto będzie chciał zatrzymać się tutaj na dłużej.