Miał wykorzystać seksualnie nieletnią podczas warsztatów jazzowych w Puławach

Ruszył proces Krzysztofa S. Ruszył proces Krzysztofa S. fot: pixabay

W środę, 12 czerwca, w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Pragi-Południe rozpoczął się proces znanego muzyka Krzysztofa S., oskarżonego o seksualne wykorzystanie małoletniej. Grozi mu od dwóch do 12 lat więzienia.

Czego się dowiesz:

  • Jakie zarzuty postawiono Krzysztofowi S.?
  • Kiedy i gdzie miało miejsce rzekome przestępstwo?
  • Dlaczego sprawa była kilkakrotnie odraczana?
  • Jakie były wyniki wcześniejszych postępowań w sprawie Krzysztofa S.?
  • Kiedy odbędzie się następna rozprawa i kto będzie zeznawać?

Zarzuty i początek procesu

Akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi S. został skierowany do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w lipcu ubiegłego roku. Muzyk, współtwórca programu muzycznego dla dzieci i młodzieży "Tęczowy Music Box", został oskarżony o seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 lat. „Zarzut dotyczy zdarzenia z 2017 r. w Puławach podczas warsztatów jazzowych organizowanych dla dzieci i młodzieży przez stowarzyszenie, którego prezesem wówczas był oskarżony Krzysztof S.” – informuje prokuratura.

„Zarzut dotyczy zdarzenia z 2017 r. w Puławach podczas warsztatów jazzowych organizowanych dla dzieci i młodzieży przez stowarzyszenie, którego prezesem wówczas był oskarżony Krzysztof S.” – prokuratura.

Przeniesienie sprawy i problemy z rozprawami

Początkowo sprawa była prowadzona przez Sąd Rejonowy w Puławach, ale została przeniesiona do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe. Pierwsza rozprawa miała odbyć się w styczniu, ale została odroczona z powodu nieobecności sędzi. Kolejna rozprawa zaplanowana na kwiecień również nie doszła do skutku z powodu nieobecności obrończyni muzyka. W środę sędzia Justyna Kucharska-Perkowska otworzyła przewód sądowy, a prokuratura odczytała akt oskarżenia. Krzysztof S. oraz jego obrończyni nie stawili się na rozprawie.

„Zawiadomienia pokrzywdzonych o popełnieniu przez Krzysztofa S. na ich szkodę przestępstw o charakterze seksualnym, które miały wydarzyć się w latach 90., wpłynęły do śledczych dopiero pod koniec października 2018 r.” – prokuratura.

Przebieg śledztwa i dalsze działania

Podczas rozprawy odczytano zeznania Krzysztofa S. z postępowania przygotowawczego, w których muzyk nie przyznaje się do winy i odmawia składania wyjaśnień. Następna rozprawa odbędzie się 5 września, kiedy to mają zeznawać pierwsi świadkowie. Pod koniec czerwca 2023 roku na platformie YouTube ukazał się reportaż Mariusza Zielkego „Bagno”, który zawierał zarzuty wobec Krzysztofa S. Po publikacji filmu Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdziła, że tylko jeden z zarzucanych muzykowi czynów nie uległ przedawnieniu. Postępowanie dotyczące innych czynów zostało umorzone z powodu przedawnienia.

„W toku śledztwa ustalono, że wszystkie czyny, poza jednym, o których zeznały pokrzywdzone osoby, były już przedawnione w momencie powiadomienia o nich prokuratury.” – prokuratura.

źródło: Kurier Lubelski