Jednym z aspektów, na jaki wiele par szykujących się do ślubu, jest wybór odpowiedniego fotografa, który zatrzyma w kadrze te wyjątkowe chwile. Czym dokładnie kierować się przy wyborze fotografa na ślub? Czego natomiast należy unikać?
Poszukaj fotografa, którego styl najbardziej ci odpowiada
Poszukiwania odpowiedniego fotografa możesz zacząć od przeglądania stron internetowych osób, które oferują tego typu usługi. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „fotograf ślubny Warszawa”, a pojawią się oferty wybranych fotografów. Przede wszystkim zwróć uwagę na tych, którzy mają rozbudowane portfolio i mogą poszczycić się przykładowymi zdjęciami ze wcześniejszych zleceń. Im ich więcej, tym lepiej. Pozwoli ci to bowiem poznać styl fotografa. Jeżeli zależy ci na konkretnym rodzaju sesji, np. reportażu ślubnym, wybierz osobę się w tym specjalizującą. Zapoznaj się też ze stylem obróbki zdjęć, jaki preferuje dany fotograf. Te dwie kwestie są istotne ze względu na to, że fotograf, który specjalizuje się w sesjach studyjnych, nie zawsze dobrze będzie się czuł w sesjach plenerowych, co może być później widoczne na zdjęciach.
O tym jeszcze musisz pamiętać, wybierając fotografa na ślub
Przeglądając strony o tematyce ślubnej, niejednokrotnie natkniesz się na poradniki typu jak wybrać fotografa na ślub. Często poruszanym tematem są kwestie finansowe. Wskazuje się tutaj na to, żeby nie brać pod uwagę poważnie ofert, gdzie cena jest podejrzanie niska. Może to bowiem wiązać się z kilkoma problematycznymi kwestami. Przykładowo fotograf może mieć niewielkie doświadczenie – nie ma portfolio czy referencji od innych klientów. Jednak to nie jest najgorszą opcją. Może bowiem okazać się, że natrafi się na oszusta, który przyciągnie niską ceną, pobierze zaliczkę i nie pojawi się na umówionym miejscu, w określonym przy rozmowie czasie. W takiej sytuacji można zostać i bez pieniędzy i bez pamiątkowych fotografii ze ślubu.
Pamiętaj o spisaniu umowy – co powinno być w niej zawarte?
Kolejną ważną kwestią, która pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowań, jest podpisanie umowy. Będzie to też podstawa do roszczeń dla jednej i drugiej strony, w razie, gdyby nie doszło do jej realizacji. W umowie powinny być zawarte na piśmie wszystkie ustalenia słowne, jakie zostały poczynione w czasie wstępnych rozmów. Do najważniejszych kwestii należą tutaj przede wszystkim: data wykonania zdjęć oraz oddania ich po obróbce, wynagrodzenie fotografa, forma oddania zdjęć, a także ilość zdjęć po obróbce, które otrzymają klienci. Warto również poruszyć kwestie związane z ewentualnym zastępstwem czy zapewnieniem sprzętu dodatkowego, gdyby główny się popsuł. Dobrze jest też ustalić termin płatności, a także wysokość zaliczki wpłacanej na poczet zlecenia. Istotne są też kary umowne, które będą dotyczyły obu stron.