Zakładanie trawników – z rolki czy z siewu?

pixabay pixabay

Istnieją dwie metody założenia trawnika – metodą tradycyjną, czyli z siewu lub z rolki. Jak się okazuje metoda z siewu ma więcej zalet niż można by było na początku przypuszczać, czy wiemy w jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się trawnik z rolki?

 

Zakładamy trawnik – co najpierw?
Nie będziemy zbytnio zagłębiać się w temat prac związanych z przygotowaniem gleby pod założenie trawnika i raczej lapidarnie wspomnimy co należy zrobić. Przede wszystkim przekopać glebę oraz usunąć z niej niepotrzebne przedmioty, kamienie, korzenie, drewno czy śmieci. Przypominamy, że nawet dokładne przebranie ziemi nie spowoduje, że nie wyrosną nam chwasty, gdyż nie da się usunąć ziaren z gleby. Następnie należy, a raczej powinno się odpowiednio nawozić glebę w zależności od jej pH. Gdy ten etap mamy za sobą możemy przejść do siewu lub układania trawnika z rolki. Jakie zatem argumenty przemawiają za trawnikiem z rolki, a jakie z tradycyjnego siewu?

Trawnik z rolki – zalety i wady
Do niewątpliwych zalet trawnika z rolki należy przede wszystkim natychmiastowy efekt, gdyż już po około 2-3 tygodniach od momentu ułożenia trawnika darń dobrze się ukorzenia a połączenia kolejnych rolek są coraz mniej widoczne. Kolejną zaletą trawnika z rolki jest możliwość ułożenia trawy w miejscach o dużym nachyleniu, gdzie trawnik zakładany metodą tradycyjną byłby trudny do uzyskania, ze względu na wypłukiwanie nasion trawy. Kolejnym za jest możliwość zakładania trawnika nawet w listopadzie, ze względu na dużą odporność na mróz.

Teraz pora na wady. Tych będzie nieco więcej niż zalet, pierwszą wadą jest cena. Trawnik z rolki jest po prostu droższy niż uzyskiwany z siewu. Drugą wadą jest trudność jego przyjęcia, ponieważ uprawiany w specjalnych warunkach ma dużą trudność z utrzymaniem ładnego wyglądu, ze względu na zgoła inne warunki wzrostu niż w specjalnie w tym celu przygotowanych miejscach uprawowych. Dużym minusem trawnika z rolki jest również brak odmian przeznaczonych do specjalnego zastosowania (miejsca mocno nasłonecznione, słaba gleba, mała ilość wody). Trawniki z rolki produkują również dużo więcej filcu niż trawnik tradycyjny.

Trawniki z tradycyjnego siewu
Do niewątpliwej zalety jest popularność tej metody, a co za tym idzie dostępność różnych rodzajów nasion, które można swobodnie dobrać do przeznaczenia trawnika. Trawniki z siewu znacznie lepiej radzą sobie z warunkami glebowymi, mają większe zdolności przystosowawcze – jest zatem trwalszy od trawnika z rolki. Dużo łatwiej się przyjmują i wymagają standardowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie produkują dużo filcu, a ewentualne braki można uzupełnić dosiewając trawę, czego nie można zrobić w przypadku trawnika z rolki.

Trawniki z siewu mają w zasadzie dwie wady. Trzeba trochę poczekać zanim trawnik urośnie, a druga kwestia to ciężko go założyć w mocno nachylonych powierzchniach.