Projekt domu: gotowy czy indywidualny?

pixabay pixabay

Wybór odpowiedniego projektu, to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stanie każdy przyszły inwestor. Przemyślany i zaplanowany z dbałością o najmniejsze szczegóły dom zagwarantuje prawidłowy przebieg prac w późniejszym etapie oraz oszczędność.

Projekt domu powinien być dostosowany do każdego indywidualnie. Należy zastanowić się zatem, jakie są nasze oczekiwania, jakich funkcjonalności oczekujemy, czy dom ma być parterowy czy z poddaszem? Kuchnia ma być zamknięta czy z aneksem? czy lubimy przestrzeń czy bardziej intymne i kameralne klimaty? Czy planujemy dużo dzieci? Czy potrzebujemy pralnie, spiżarnie, gabinet?

Każdy przyszły inwestor w pewnym momencie staje przed dylematem. Projekt gotowy czy zamówiony u projektanta? Niewątpliwie zaletą tego pierwszego jest dostępność oraz cena, która jest zwykle kilkakrotnie niższa niż w przypadku projektów „szytych na miarę” i wacha się w granicach 1200-5000 zł. Atutem gotowych projektów jest też ich różnorodność. W Internecie są ich tysiące. Można jednak spędzić jednak wiele tygodni na poszukiwaniach i nie wybrać niczego. Osoby, które znajdą swój wymarzony dom i zdecydują się na zakup gotowych rozwiązań, bardzo często na forum pytają, o realizacje w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, aby zobaczyć budynek „na żywo” i na tej podstawie podejmują ostateczną decyzje.

Na projekt indywidualny często decydują się inwestorzy, którzy po przejrzeniu kilku tysięcy gotowych projektów, nadal nie trafiają na odpowiedni dla nich pod względem estetyki czy też funkcjonalności. Gotowy projekt, jest niestety droższy, zdarza się, że kosztuje od 3-5% wartości gotowego domu ale będzie maksymalnie czyli dostosowany pod inwestora czy konkretną działkę. Decydując się jednak na zakup projektu na zamówienie nie poniesiemy kosztów adaptacji.