Dlaczego warto jeść wiśnie?

Dlaczego warto jeść wiśnie Dlaczego warto jeść wiśnie mat. prasowe

Wiśnie to smaczne i soczyste owoce, dzięki którym możemy w bardzo prosty sposób poprawić stan swojego zdrowia. Co warto wiedzieć na temat wiśni i ich wartości odżywczej? Co zyskamy w chwili, gdy zaczniemy po te owoce sięgać regularnie?

 

Wiśnie - bogate właściwości odżywcze

Istnieje wiele powodów, dla których warto włączyć wiśnie do swojej diety. Kuszą one zarówno smakiem, jak i wartością odżywczą. W tych niepozornych owocach znajdziemy sporo pektyn i kwasów owocowych, nie brak tu również manganu, jodu i żelaza. Wiśnie mają dzięki temu bardzo dobry wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Dieta z ich udziałem ułatwi nam odchudzanie, zmniejszy ryzyko rozwoju chorób krążenia czy zapalenia tętnic, a jednocześnie wzmocni serce.

Wiśnie mogą też pomagać nam w walce ze szkodliwymi toksynami, które zalegają w naszym organizmie, a tym samym zmniejszać ryzyko rozwoju choroby nowotworowej. Napar z kwiatów wiśni to świetny środek na przemianę materii, natomiast wywar z ogonków wiśni jest jednym z najskuteczniejszych środków na odchudzanie. Z drewna i kory wiśni można z kolei przygotować napary, które ułatwią nam zasypianie i pomogą w walce z napięciem nerwowym. Wiśnie są zatem dość uniwersalnymi darami natury, a im prędzej nauczymy się korzystać z ich właściwości, tym lepiej dla nas.

Wiśnie na dobrą pamięć i dobry sen

Wiśnie są wyjątkowo soczyste ale i cierpko - słodkie. Powinniśmy je jeść ile tylko możemy. Jeśli ktoś nie lubi ich kwaskowego smaku możemy z nich wycisnąć sok i posłodzić miodem. Wiśnie opóźniają proces starzenia się komórek oraz pozytywny wypływ mają na pamięć, chronią przed demencją i chorobą Alzheimera. Są również źródłem melatoniny, która odpowiada za dobry nastrój jak i dobry sen. Im bardziej wiśnie są cierpkie, tym więcej w nich melatoniny i są zdrowsze. Jeśli mamy problem z zasypianiem pijmy szklankę soku ze świeżo wyciśniętych wiśni rano i wieczorem przez 3 tygodnie. Wiśnie również pomagają zmniejszyć stan zapalny mięśni, pijmy je lub jedzmy przez 7 dni w tygodniu, zwiększają również produkcję insuliny co powoduje obniżenie poziomu cukru.

W jakiej formie spożywać wiśnie?

Wiśnia można przyjmować w różnych formach - zaczynając od domowych naparów, dżemów, kończąc na formie surowej. Jeśli zależy nam na czasie i wsparciu osłabionego organizmu w trakcie przeziębienia, warto rozważyć zakup ekologicznego octu najlepszej możliwej jakości w jednym ze sklepów online. Ocet wiśniowy jest bogatym źródłem witaminy C, działa zbawiennie na poprawienie jakości snu i nie posiada kwaskowatego octowego posmaku.

Z wiśni można przygotować pyszną i zdrową konfiturę. Do jej przygotowania potrzebujemy 1 kg. wiśni, 75 dag. cukru, 60 ml. wody. Wiśnie myjemy i drylujemy zasypujemy 0,5 kg. cukru i odstawiamy na całą noc. Następnego dnia przygotowuję w rondlu z szerokim dnem, gotuję pozostały cukier z wodą, podgrzewamy aż wszystko zacznie się pienić. Syrop powinien być gęsty i do wrzącego dodajemy wiśnię razem z sokiem. Wiśnie smażymy co jakiś czas mieszając, aby nie przywarły do dna. Smażymy około 1,5 godz. Kiedy są już gotowe przekładamy do wyparzonych słoiczków.